19 September 2017

2017 CHUDLEYS GUNDOG CHAMPIONSHIP | THE MIDLAND GAME FAIR RESULTS

The Midland Game Fair Results: Saturday 16th September 2017

  

Scurry

1st

2nd

3rd

Pick ‘n’ Mix

Handler: S. Townsend

Dog: Dee

Time: 13.44

Handler: G. Holden

Dog: Rosie

Time: 15.18

Handler: A. Griffiths

Dog: Roxy

Time: 16.43

Partridge Pen

Handler: P. Rhodes

Dog: George

Time: 14.24

Handler: L. Bevan

Dog: Woody

Time: 14.84

Handler: C. Dearden

Dog: Lizzie

Time: 15.28

Short Fence

Handler: S. Hartree

Dog: Pippa

Time: 8.63

Handler: R. Kershaw

Dog: Sydney

Time: 9.36

Handler: P. Dyson Dog: Boodie

Time: 9.82

Long Retrieve

Handler: B. Clay

Dog: Jude

Time: 15.50

Handler: A. Griffiths

Dog: Roxy

Time: 17.03

Handler: G.Holden

Dog: Rosie

Time: 17.06

Up ‘n’ Over

Handler: D. Deddicoat

Dog: Purdey

Time: 15.49

Handler: N. Jenks

Dog: Trev

Time: 15.53

Handler: C. Holden

Dog: Amber

Time: 15.82

Novice Retrieve

Handler: S. Hartree

Dog: Breeze

Time: 11.78

Handler: T. Shaw

Dog: Inca

Time: 14.00

Handler: C. Hodson

Dog: Henry

Time: 14.88

Pot Black

Handler: T. Linfoot

Dog: Bob

Time: 1.10.01

Handler: R. Kershaw

Dog: Sydney

Time: 1.18.00

Handler: Lezlye

Dog: Wallis

Time: 1.20.10

  

Scurry Qualifiers

Top Labrador: Charlotte Wilkinson – Zulu

Top Spaniel: Charlotte Brown – Juke

Working Test Labradors

1st

2nd

3rd

Handler: C. Holden

Dog: Amber

Time: 1.01.66

Handler: M. Berry

Dog: Vespa

Time: 1.07.09

Handler: G. Holden

Dog: Daisy

Time: 1.09.53

  

Working Test Spaniels

1st

2nd

3rd

Handler: D. Gallimore

Dog: Jimmy White

Time: 1.4.19

Handler: P. Rhodes

Dog: George

Time: 1.14.23

Handler: J. Close

Dog: Dillon

Time: 1.15.80

Working Test Qualifiers

Top Labrador: Maxine Berry

Top Spaniel: Dave Gallimore

The Midland Game Fair Results: Sunday 17th September 2017

Scurry

1st

2nd

3rd

Pick ‘n’ Mix

Handler: L. Southern

Dog: Macey

Time: 12.57

Handler: C. Holden

Dog: Amber

Time: 12.66

Handler: T. Linfoot

Dog: Chris

Time: 12.89

Partridge Pen

Handler: N. Hurst

Dog: Pippa

Time: 15.09

Handler: S. Hartree

Dog: Pippa            

Time: 15.97

Handler: C. Holden

Dog: Amber

Time: 16.18

Short Fence

Handler: S. Hartree

Dog: Pippa

Time: 8.52

Handler: T. Kilby

Dog: Chumley

Time: 9.50

Handler: D. Jenkinson

Dog: Lexi

Time: 9.51

Long Retrieve

Handler: C. Hobbs

Dog: Archie

Time: 14.97

Handler: T. Kilby

Dog: Chumley

Time: 15.31

Handler: C. Scragg

Dog: Winston

Time: 51.00

Up ‘n’ Over

Handler: L. Solven

Dog: Speedy

Time: 15.13

Handler: B. Hartree

Dog: Ziva

Time: 15.58

Handler: D. Dedditcoat

Dog: Purdey

Time: 15.80

Novice Retrieve

Handler: B. Hartree

Dog: Breeze

Time: 11.57

Handler: H. Heath

Dog: Truffle

Time: 12.81

Handler: C. Wright

Dog: Jet

Time: 13.37

Pot Black

Handler: T. Linfoot

Dog: Bob

Time: 1.06.00

Handler: J. Berry

Dog: Oscar

Time: 1.11.02

Handler: G. Cummins

Dog: Meg

Time: 1.13.66

Top Scurry Qualifiers 

Top Labrador: Graham Holden – Rosie

Top Spaniel: Tony Kilby – Chumley

  

Working Test Labradors

1st

2nd

3rd

Handler: J. Clarke

Dog: Kizzy

Time: 1.11.00

Handler: S. Townsend

Dog: Dee

Time: 1.14.00

Handler: K. Welsh

Dog:

Time: 1.44.25

Working Test Spaniels

1st

2nd

3rd

Handler: J. Robertson

Dog: Ruby

Time: 1.22.01

Handler: J. Close

Dog: Dillion

Time: 1.56.75

Handler: D. Gallimore

Dog: Jimmy White

Time: 2.05.00

Top Working Test Qualifiers 

Top Labrador: Jayne Clark – Kizzy and Steve Townsend – Dee

Top Spaniel: John Robertson – Ruby

Junior Championship Qualifiers

1st

2nd

Handler: A. Joyson

Dog: Merlin

Time: 48.69

Handler: K. Murdoch

Dog: Harley

Time: 52.51

Download acrobat reader