13 May 2019

CHUDLEYS GUNDOG CHAMPIONSHIP 2019 - KELMARSH COUNTRY SHOW RESULTS

The first two qualifying rounds of the highly anticipated Chudleys Gundog Championship commenced at the Kelmarsh Country Show on 21st– 22ndApril 2019.

The ever-popular championship offers contestants the chance to win an array of fantastic prizes by competing in a selection of scurries and the working test. Eager and enthusiastic handlers and their gundogs flocked to the entry tent to battle it out in various scurries such as the Pick ‘n’ Mix, Duck Distraction, Up ‘n’ Over and Long Retrieve.

Tested against the clock the working test put the gundogs through their paces, assessing their ability to compete in artificial conditions similar to a typical shoot day.

Countryside enthusiasts pack out the beautiful surroundings of Kelmarsh Hall eagerly waiting to see the gundogs in action. Their patience wasn’t disappointed, as everyone in attendance was treated to some first-class, nail-biting display of stamina and skill.

On the first day of competition 2018 Chudleys Gundog Champion, Brody Chequer with Dave continued their incredible performance and secured a place in the Grand Final. In the Junior Championship Ellie Close, Ebony Davies and 2018 Junior Champion, Lexi Moore all qualified for the 2019 Grand Final. 

The qualifiers of the Chudleys Gundog Championship will go through to the Grand Final hosted at the Midland Game Fair on 14th & 15th September 2019

Sunday 21st April 2019

Scurry 

1st

2nd

3rd

Pick n Mix

Handler: Jayne Clarke

Dog: Kizzy

Time: 19:31

Handler: Lucinda Southern

Dog: Maisy

Time: 19:41

Handler: T. Linfoot

Dog: Bob

Time: 20:97

Duck Distraction

Handler: Jayne Clarke

Dog: Kizzy

Time: 20:10

Handler: Laura Croft

Dog: Remi

Time: 21:22

Handler: Charlie Smith

Dog: Eider 

Time: 23:90

Short Fence

Handler: Gilly Horn

Dog: Picnic

Time: 10:18

Handler: T. Linfoot

Dog: Bruce

Time: 10:23

Handler: Martyn Long

Dog: Skye

Time: 10:57

Long Retrieve

Handler: J.Simpson 

Dog: Maxus

Time: 16:75

Handler: K. Cleary

Dog: Barley

Time: 16:88

Handler: Martyn Long

Dog: Skype

Time: 16:97

Up n Over

Handler: K. Cleary 

Dog: Barley

Time: 14:30

Handler: D. Dedicoat

Dog: Purdey

Time: 14:76

Handler: J.Allen

Dog: Bella

Time: 14:97

Novice Retrieve

Handler: Mandy Welton

Dog: Saffy

Time: 20:59

Handler: Sophie Harris

Dog: Holly

Time: 23:57

Handler: J.Allen

Dog: Bella

Time: 24:31

Juniors – Working Test Spaniel:

1st     Ellie Close and Pip                    1:07.00

2nd       Edward Thornton and George   1:35.82

Juniors – Working Test Retriever:

1st        Ebony Davies and Ziva      24:00

2nd       Lexi Moore and Chance    34:00

3rd        Sam Smith and Madge      44:56

Junior Working Test Qualifiers: 

Spaniel            Ellie Close and Pip 

Retriever         Ebony Davies

Junior Scurry Qualifiers:

Lexi Moore and Chance          55:40

Holly Dunsford and Remmy    1:05.85

Working Test Spaniel:

1st        Brody Chequer and Dave      1:13.95

2nd       Kevin John and Dillon           1:41.66

3rd        Peter Rhodes and George     1:44.94

Working Test Retriever:

1st        Steve Townsend and Dee       1:03.78

2nd       Kevin Warburton and Echo    1:10.69

3rd        Steve Cumbridge and Meg     1:14.51 

Qualifiers:

Spaniel            Brody Chequer

Retriever         Kevin Warburton


Monday 22nd April 2019

Scurry 

1st

2nd

3rd

Pick n Mix

Handler: Jayne Clarke

Dog: Kizzy

Time: 19:31

Handler: K. Warburton 

Dog: Echo

Time: 21:34

Handler: T. Linfoot

Dog: Bob

Time: 22:12

Duck Distraction

Handler: Julie Walsh

Dog: Miss Purdey

Time: 22:49

Handler: Sue Siddons

Dog: Molly

Time: 22:94

Handler: Jayne Clarke

Dog: Kizzy

Time: 23:26

Short Fence

Handler: Craig Hobbs

Dog: Chester

Time: 8:68

Handler: Craig Hobbs

Dog: Diesel

Time: 8:92

Handler: Jack Ward

Dog: Stella

Time: 9:30

Long Retrieve

Handler: Craig Hobbs

Dog: Diesel

Time: 15:30

Handler: Carol Ford

Dog: Sky

Time: 17:09

Handler: Steve Townsend

Dog: Dee

Time: 17:16

Up n Over

Handler: Craig Hobbs

Dog: Diesel

Time: 14:85

Handler: Paul Burns

Dog: Monty

Time: 16:23

Handler: Jayne Clarke

Dog: Kizzy

Time: 16:31

Novice Retrieve

Handler: C. Hobbs

Dog: Chester

Time: 19:07

Handler: William Day

Dog: Ness

Time: 19:13

Handler: Andy Lines

Dog: Indy

Time: 19:47


Qualifiers:

Spaniel            Sue Siddon and Molly      1:02.82

Retriever         Jayne Clarke and Kizzy   89:83

Juniors – Working Test Spaniel:

1st        Edward Thornton and George      45:76

2nd       Ellie Close and Paddy                   56:40

Juniors – Working Test Retriever:

1st        Lexi Moore and Remmi       52:37

Scurry Qualifiers:

1st        Sophie Hockney and Annie    56:83

2nd       Emily Rowles and Jess           65:69

Junior Working Test Qualifiers – Edward Thornton and George

Working Test – Spaniel:

1st        Anne Marie Jones and Tilly    1:07.34

2nd       Peter Rhodes and George      1:22.46

3rd        Brody Chequer and Dave       1:28.87

Working Test – Retriever:

1st        T. Linfoot and Dash                1:05.99

2nd       Shannon Hartree and Pippa    1:08.13

3rd        Paul Brown and Breeze          1:10.53

Qualifiers:

Spaniel            Anne Marie Jones and Tilly

Retriever         T. Linfoot and Dash



Download acrobat reader