19 April 2017

CHUDLEYS GUNDOG CHAMPIONSHIP RESULTS | ROUND 1 - KELMARSH COUNTRY SHOW

The results are in!

The first qualifying round of the Chudleys Gundog Championship commenced this weekend, held at the Kelmarsh Country Show on 16th – 17th April 2017.

The popular championship offers contestants the chance to win an array of fantastic prizes by competing in a selection of scurries and the working test. 

Countless handlers and their gundogs flocked to the entry tent to battle it out in various scurries such as the Pick n Mix, Partridge Pen and Long Retrieve.

Tested against the clock the working test put the gundogs through their paces, assessing their ability to compete in artificial conditions similar to a typical shooting day.

Further qualifying rounds of the Chudleys Gundog Championship will take place at all Countryman Fairs’ events including the Broadlands Country Show, Highclere Country Show, The Country Show at Harewood, the Lowther Show, Powderham Country Show and the Midland Game Fair.

The winner of the Chudleys gundog championship will be presented with an astonishing cash prize of £2,000, an engraved trophy and rosette. The lucky winner of these amazing prizes will receive them at the championship grand final hosted at the Midland Game Fair on 16th & 17th September 2017.

Sunday 16th April 2017

Scurry

1st Place

2nd Place

3rd Place

Long Retrieve

Handler: J Naylor

Dog: Tank

Time: 0:14.46

Handler: S Townsend

Dog: Dee

Time: 0:17.50

Handler: M Hazell-Smith

Dog: Pippin

Time: 0:19.09

Short Fence

Handler: D Dedicoat

Dog: Purdey

Time: 0:08.09

Handler: L Johnson

Dog: Forest

Time: 0:09.60

Handler: H Higgins

Dog: Cody

Time: 0:09.76

Up n Over

Handler: B Clay

Dog: Jude

Time: 0:16.06

Handler: J Naylor

Dog: Tank

Time: 0:16.09

Handler: P Rhodes

Dog: George

Time: 0:16.25

Pick n Mix

Handler: S Cumbridge

Dog: Meg

Time: 0:09.50

Handler: S Townsend

Dog: Dee

Time: 0:09.88

Handler: T Linfoot

Dog: Bob

Time: 0:10.49

Novice Scurry

Handler: T Linfoot

Dog: Chris

Time: 0:15.72

Handler: K Lyn

Dog: Drake

Time: 0:16.69

Handler: D Wilkinson

Dog: Daisy

Time: 0:17.75

Partridge Pen

Handler: K Walsh

Dog: Will.i.am

Time: 0:17.23

Handler: P Rhodes

Dog: George

Time: 0:17.51

Handler: S Townsend

Dog: Dee

Time: 0:18.96

Scurry Qualifiers

Top Labrador: Steve Cumbridge & Meg

Top Spaniel: Peter Rhodes & George

Scurry

1st Place

2nd Place

3rd Place

Working Test - Retrievers

Handler: S Townsend

Dog: Dee

Time: 2:00.00

Handler: G Wright

Dog: Laney

Time: 2:38.00

Handler: K Warburton

Dog: KD

Time: 2:51.00

  

Scurry

1st Place

2nd Place

3rd Place

Working Test - Spaniels

Handler: S Blackwell

Dog: Tyke

Time: 2:34.00

Handler: D Ross

Dog: Kai

Time: 5:20.00

Handler: P Rhodes

Dog: George

Time: 6:20.00

Working Test Qualifiers

Top Labrador: Gary Wright & Laney

Top Spaniel: Steve Blackwell & Tyke

Chudleys Junior Gundog Championship Results – Sunday

Junior Qualifier:

Kaitlyn Bunning with Finley

Harvey Wright with Laney

Monday 17th April 2017

Scurry

1st Place

2nd Place

3rd Place

Long Retrieve

Handler: L. Browne

Dog: Moll

Time: 13.78

Handler: G. Patterson

Dog: Kipper

Time: 14.87

Handler: P Whiteley

Dog: Rob

Time: 15.72

Short Fence

Handler: S. Slender

Dog: Nelson

Time: 8.74

Handler: K. Warburton

Dog: KD

Time: 9.08

Handler: Bob Clay

Dog: Jude

Time: 9.28

Up n Over

Handler: Bob Clay

Dog: Jude

Time: 15.49

Handler: J Robertson

Dog: Zara

Time: 15.95

Handler: K John

Dog: Daisy

Time: 15.96

Pick n Mix

Handler: K Robertson

Dog: Skye

Time: 8.75

Handler: R Bunning

Dog: Jazz

Time: 9.05

Handler: T Linfoot

Dog: Bob

Time: 10.72

Novice Scurry

Handler: P Rhodes

Dog: Lucy

Time: 12.10

Handler: S Rhodes

Dog: Lucy

Time: 14.32

Handler: P White

Dog: Maggie

Time: 14.81

Partridge Pen

Handler: K Welsh

Dog: Will-I-Am

Time: 17.40

Handler: P Rhodes

Dog: George

Time: 17.84

Handler: L Blezard

Dog: Ernald

Time: 18.18

Scurry Qualifiers

Top Labrador: Kevin John & Daisy

Top Spaniel: Karen Robertson & Skye

Scurry

1st Place

2nd Place

3rd Place

Working Test - Retrievers

Handler: S Townsend

Dog: Dee

Time: 1:20.00

Handler: K Warburton

Dog: KD

Time: 1:20.00

Handler: S Townsend

Dog: Ellie

Time: 1:24.00

  

Scurry

1st Place

2nd Place

3rd Place

Working Test - Spaniels

Handler: K John

Dog: Dillon

Time: 1:33.00

Handler: A Fleming

Dog: Rocky

Time: 2:40.00

Handler: J Beachall

Dog: Snoop

Time: 3:59.00

Working Test Qualifiers

Top Labrador: Trev Linfoot

Top Spaniel: Andrew Fleming & Rocky

Chudleys Junior Gundog Championship Results – Monday

Junior Qualifier:

Jack Hatson & Isla

Download acrobat reader