30 May 2018

CHUDLEYS GUNDOG CHAMPIONSHIP RESULTS | ROUND 2 – HIGHCLERE COUNTRY SHOW

The Highclere Country Show was welcomed over the bank holiday on 27th and 28th May set within the stunning and infamous grounds at Highclere Castle. The event brought with it the second qualifying rounds of the Chudleys Gundog Championship.

The competition saw many gundog handlers go head to head all hopeful that they would obtain that all-important Grand Final qualifying spot at The Midland Game Fair on 15th & 16th September.

Scurries consisted of the Partridge Pen, Pick ‘n’ Mix, the Short Fence, Long Retrieve, Up ‘n’ Over and the Novice Retrieve. The Working Test challenged gundogs working ability by re-enacting artificially simulated shooting day conditions.

Congratulations to the top scurry qualifiers, Charlotte Wilkinson with Zulu, Peter Rhodes with George, Nick Wilkinson with Kiwi and Brody Chequer with Dave.

The qualifiers of the Working Test were Keith Welsh with Will.I.Am, Andrew Lines with Echo, Nick Wilkinson with Kiwi and Brody Chequer with Dave. Impressively the Junior Gundog Championship saw Jack Berry with Oscar and Posy Claridge with Rocky earn first place.

Further qualifying rounds of the Chudleys Gundog Championship will take place at all Countryman Fairs events including the Kelmarsh Country Show, the Lowther Show and the grand final event at the Midland Game Fair, where the winner will receive a fantastic selection of prizes.

Chudleys Gundog Championship Sunday 27th May 2018 Results 

Scurry

1st

2nd

3rd

Pick ‘n’ Mix

Handler:  N. Wilkinson

Dog: Kiwi

Time: 9:53

Handler: Steve Cumbridge

Dog:  Meg

Time: 10:16

Handler: Julie Higgins

Dog: Cody

Time: 10:18

Partridge Pen

Handler: Rob Bunning

Dog: Drake

Time: 19:13

Handler: E. Welsh

Dog: Miss Purd

Time: 21:54

Handler: C. Wilkinson

Dog: Zulu

Time: 22.07

Short Fence

Handler: Jack Ward

Dog: Tor

Time: 8:49

Handler: Caroline Everett

Dog: Esme

Time: 8:59

Handler: C. Wilkinson

Dog: Zulu

Time: 8:78

Long Retrieve

Handler: Rob Bunning

Dog: Drake

Time: 14:78

Handler:  Craig Hobbs

Dog:  Breeze

Time: 15:10

Handler: Brian Hartree

Dog: Breeze

Time: 15:21

Up ‘n’ Over

Handler:  Rob Bunning

Dog: Drake

Time: 15:25

Handler: Brian Hartree

Dog: Ziva

Time: 15:62

Handler:  Julie Higgins

Dog: Cody

Time: 16:07

Novice Retrieve

Handler: Laura Croft

Dog:  Remi

Time: 17:34

Handler: Martin Long

Dog: Skye

Time: 20:38

Handler: Mills

Dog: Moss

Time: 27:29

Scurry Qualifiers

Top Labrador: Charlotte Wilkinson - Zulu.

Top Spaniel: Peter Rhodes - George.

1st

2nd

3rd

Working Test Labradors

Handler: Steve Townsend

Dog: Dee

Time: 0:45:50

Handler: Steve Cumbridge

Dog: Meg

Time: 0:48:19

Handler: Keith Welsh

Dog: Will.I.Am

Time: 0.50:58

Working Test Spaniels

Handler: Julie Naylor

Dog: Tank

Time: 51:65

Handler: Andrew Lines

Dog: Echo

Time: 1.03.53

Handler: Peter Rhodes

Dog: George

Time: 1.04.88

Working Test Qualifiers

Top Labrador: Keith Welsh – Will. I. Am

Top Spaniel: Andrew Lines - Echo

Chudleys Junior Gundog Championship Results – Sunday

1st

2nd

Junior Championship Qualifiers

Handler:  Jack Berry

Dog: Oscar

Time: 46:11

Handler: Ellie Close

Dog: Bernie

Time: 60:23

Chudleys Gundog Championship Monday 28th May 2018 Results 

Scurry

1st

2nd

3rd

Pick ‘n’ Mix

Handler: Julie Higgins

Dog: Cody

Time: 10:12

Handler: Nick Wilkinson

Dog:  Kiwi

Time: 10:14

Handler: Steve Cumbridge

Dog:  Meg

Time: 10:16

Partridge Pen

Handler: Rob Bunning

Dog: Drake

Time: 17:87

Handler: Julie Higgins

Dog: Cody

Time: 19.03

Handler: Nick Wilkinson

Dog: Kiwi

Time 19:09

Short Fence

Handler: Rob Bunning

Dog: Drake

Time: 17:88

Handler: Bob Clay

Dog: Faye

Time: 8:03

Handler: Craig Hobbs

Dog: Breeze

Time: 8:47

Long Retrieve

Handler:  Craig Hobbs

Dog:  Breeze

Time: 14:91

Handler: Rob Bunning

Dog: Drake

Time: 15:53

Handler: Max Berry

Dog: Vespa

Time: 15:78

Up ‘n’ Over

Handler:  Rob Bunning

Dog: Drake

Time: 15:21

Handler:  Julie Higgins

Dog: Cody

Time: 15:37

Handler:  Pete Rhodes

Dog: Lucy

Time: 15:75

Novice Retrieve

Handler: Julie Naylor

Dog:  Fire

Time: 17:13

Handler: Paul Lyward

Dog: Bear

Time: 17:87

Handler: White

Dog: Jester

Time: 18:72

Scurry Qualifiers

Top Labrador: Nick Wilkinson - Kiwi

Top Spaniel: Brody Chequer – Dave

Working Test Qualifiers

Top Labrador: Rob Bunning - Jazz

Top Spaniel: Kerry – Anne Daley – Lou - Lou

Chudleys Junior Gundog Championship Results – Monday

1st

2nd

Junior Championship

Qualifiers

Handler: Posy Claridge

Dog:  Rocky

Time: 48:09

Handler:  Hettie Mead

Dog:  Chiquot

Time: 48:76

The next qualifying event for the Chudleys Gundog Championship will take place at the Kelmarsh Country Show on 16th June & 17th June 2018. Be sure to enter to see if you could be in with a chance of taking home some fantastic prizes.

Download acrobat reader