02 May 2017

CHUDLEYS GUNDOG CHAMPIONSHIP RESULTS | ROUND 2 - BROADLANDS COUNTRY SHOW

The second qualifying round of the Chudleys Gundog Championship took place at the Broadlands Country Show over the bank holiday weekend on 30th April and 1st May 2017.

The lucrative competition saw numerous gundogs of all abilities and their handlers racing against the clock, to compete in many scurries such as Partridge Pen, Pick ‘n’ Mix, the Short Fence, Long retrieve, and the Up ‘n’ Over. The challenging working test also saw contestants challenging their dog’s working ability in shooting day conditions.

Congratulations to top scurry qualifiers Shannon Hartree with Pippa, Lee Barlow with Tilly, Alan Davis with Bertie and Maddie Raynor with Champers. Working test qualifiers John Berry with Oscar, Julie Naylor with Tank, Rob Bunning with Jazz and Michael Hazel Smith with Pippin. The Junior Gundog Championship saw Kaitlyn Bunning with Jazz and Jack Berry with Oscar impressively gain a place in the grand final.

Further qualifying rounds of the Chudleys Gundog Championship will take place at all Countryman Fairs events including the Highclere Country Show, Harewood Country Show, the Lowther Show, Powderham Country show and the grand final event at the Midland Game Fair, where the winner will receive a fantastic selection of prizes. 

Check out the Results: 

Sunday 30th April 2017

Scurry

1st

2nd

3rd

Partridge Pen

Handler: Shannon Hartree

Dog: Pippa

Handler: N Wilkinson

Dog: Kiwi

Handler: John Berry

Dog: Oscar

Pick n Mix

Handler: Julie Higgins

Dog: Codi

Handler: Steve Cumbridge

Dog: Meg

Handler: Shannon Hartree

Dog: Pippa

Short Fence

Handler: Shannon Hartree

Dog: Pippa

Handler: Lee Barlow

Dog: Indy

Handler: Tony Kilby

Dog: Chumley

Long Retrieve

Handler: L Barlow

Dog: Indy

Handler: John Pretty

Dog: Holly

Handler: Rob Bunning

Dog: Jazz

Up n Over

Handler: Julie Naylor

Dog: Tank

Handler: Shannon Hartree

Dog: Pippa

Handler: Nick Wilkinson

Dog: Kiwi

Novice Retrieve

Handler: Lisa Poole

Dog: Boomer

Handler: S Cockhill

Dog: Bridget

Handler: Julie Naylor

Dog: Raven

Scurry Qualifiers

Top Labrador: Shannon Hartree – Pippa

Top Spaniel: Lee Barlow – Tilly

1st

2nd

3rd

Working Test Labradors

Handler: Steve Cumbridge

Dog: Meg

Handler: John Berry

Dog: Oscar

Handler: Shannon Hartree

Dog: Pippa

Working Test Spaniels

Handler: Julie Naylor

Dog: Tank

Handler: Michael Hazel-Smith

Dog: Pippin

Handler: Andy Fleming

Dog: Rocky

Working Test Qualifiers

Top Labrador: John Berry - Oscar

Top Spaniel: Julie Naylor – Tank

1st

2nd

3rd

Junior Championship Qualifiers

Handler: Kaityln Bunning

Dog: Jazz

Handler: Ebony Davies

Dog: Zivn

Handler: Jenny Southey

Dog: Purdey

Monday 1st May 2017

Scurry

1st

2nd

3rd

Partridge Pen

Handler: Steve Cumbridge

Dog: Meg

Time: 10.79

Handler: John Berry

Dog: Oscar

Time: 12.75

Handler: Charlotte Pottinger

Dog: Millie

Time: 14.91

Pick n Mix

Handler: Alan Davis

Dog: Bertie

Time: 16.95

Handler: Julie Naylor

Dog: Tank

Time: 19.27

Handler: Charlotte Pottinger

Dog: Millie

Time: 19.93

Short Fence

Handler: Alan Davis

Dog: Bertie

Time: 10.18

Handler: John Berry

Dog: Oscar

Time: 11.10

Handler: Jack Berry

Dog: Oscar

Time: 11.15

Long Retrieve

Handler: Julie Naylor

Dog: Tank

Time: 13.40

Handler: Alan Davis

Dog: Bertie

Time: 14.22

Handler: Steve Cumbridge

Dog: Meg

Time: 15.59

Up n Over

Handler: Alan Davis

Dog: Bertie

Time: 13.78

Handler: Tony Kilby

Dog: Chumley

Time: 14.79

Handler: Charlotte Pottinger

Dog: Millie

Time: 15.01

Novice Retrieve

Handler: Robert Dunford

Dog: Penny

Time: 14.62

Handler: Melanie Sparrow

Dog: Rio

Time: 17.63

Handler: Jenny Austin

Dog: Mini

Time: 17.94

Scurry Qualifiers

Top Labrador: Alan Davis – Bertie

Top Spaniel: Maddie Raynor – Champers

1st

2nd

3rd

Working Test Labradors

Handler: Steve Cumbridge

Dog: Meg

Time: 45.59

Handler: Jack Berry

Dog: Oscar

Time: 48.53

Handler: John Berry

Dog: Oscar

Time: 50.18

Working Test Spaniels

Handler: Lee Barlow

Dog: Indie

Time: 49.79

Handler: Micheal Hazel-Smith

Dog: Pippin

Time: 54.48

Handler Andy Fleming

Dog: Rocky

Time: 55.07

Working Test Qualifiers

Top Labrador: Rob Bunning – Jazz

Top Spaniel: Michael Hazel-Smith –Pippin

1st

2nd

Junior Championship Qualifiers

Handler: Jack Berry

Dog: Oscar

Time: 49.30

Handler: William Bunford

Dog: Penny

Time: 57.77

Download acrobat reader