21 June 2017

CHUDLEYS GUNDOG CHAMPIONSHIP RESULTS | ROUND 4 – COUNTRY SHOW AT HAREWOOD

As the latest addition to Countryman Fairs impressive event portfolio the 17th and 18th June welcomed the all-new Country show at Harewood set within the spectacular grounds of the Harewood Estate.

The weekend saw the fourth rounds of the Chudleys Gundog Championship begin. Bringing together a multitude of talented gundogs and their handlers all ready to put their skills to the test through an assortment of scurries and the challenging Working Test.

The scurries on the day consisted of the Partridge Pen, Pick ‘n’ Mix, the Short Fence, Long Retrieve, Up ‘n’ Over and the Novice Retrieve. The Working Test challenged gundog’s ability by re-enacting artificially simulated shooting day conditions.

Congratulations to the Working test qualifier’s D Hassle with top Labrador Echo and Julie Higgins with her Labrador Cody. Brody Chequer with his spaniel Dave and Simon Siddons with top spaniel Sam.

Congratulations to the top scurry qualifiers of the weekend, Shelly Sandiford with Labrador Theo and Vic Otter with spaniel Annie, Lynda Carr –with spaniel Whisper and Craig Hobbs with Labrador Archie

The competition also saw the last of the entries for the fantastic training day prize taught by Howard Kirby, the winners for this one to one exclusive day will be announced on the 23rd June.

Further qualifying rounds of the Chudleys Gundog Championship will take place at all Countryman Fairs events including The Lowther Show on 12th and 13th August, Powderham Country Show and the grand final event at the Midland Game Fair, where the winner will receive a fantastic selection of prizes.

Saturday 17th June - Gundog Results

Scurry

1st

2nd

3rd

Pick ‘n’ Mix

Handler: S.Cumbridge

Dog: Meg

Time: 11.01

Handler: T.Linfoot

Dog: Dash

Time: 12.05

Handler: P.Whitley

Dog: Ruby

Time: 13.19

Partridge Pen

Handler: C.Dearden

Dog: Lizzie

Time: 18.35

Handler: K.Welsh

Dog: Will’i’am

Time: 19.53

Handler: E.J.Welsh

Dog: Miss Purd

Time: 21.10

Short Fence

Handler: M.Ainsworth

Dog: Daisy

Time: 11.78

Handler: L.Southern

Dog: Pip

Time: 11.93

Handler: B.Hartree

Dog: Ziva

Time: 11.97

Long Retrieve

Handler: G.Palerson

Dog: Kipper

Time: 17.16

Handler: M.Salt

Dog: Otter

Time: 17.22

Handler: B.Hartree

Dog: Ziva

Time: 17.85

Up ‘n’ Over

Handler: C.Dearden

Dog: Lizzie

Time: 14.02

Handler: R.Thompson

Dog: Tom

Time: 15.06

Handler: B.Hartree

Dog: Ziva

Time: 15.37

Novice Retrieve

Handler: P.Bolus

Dog: Jem

Time: 15.09

Handler: L.Kirk

Dog: Molly

Time: 15.30

Handler: P.Cutting

Dog: Louie

Time: 17.37

Working Test Labrador: D Hassle – Echo

Working Test Spaniel: Simon Siddons - Sam

Working Test Labradors

1st

2nd

3rd

Handler: S.Townend

Dog: Dee

Time: 1.10.14

Handler: K. Warburton

Dog: K’D

Time: 1.11.15

Handler: S.Cumbridge

Dog: Meg

Time: 1.14.64

Working Test Spaniels

1st

2nd

3rd

Handler: L.Carr

Dog: Whisper

Time: 1.21.27

Handler: S.Siddons

Dog: Sam

Time: 1.43.81

Handler: B.Cheqiur

Dog: Dave
Time: 1.53.55

  

Junior Championship Qualifiers

1st

2nd

Handler: P.Brown

Dog: Murphy

Time: 1.05.17

Handler: E.Close

Dog: Bernie

Time: 1.15.91

Sunday 18th June – Gundog Results

Scurry

1st

2nd

3rd

Pick ‘n’ Mix

Handler: Steve Cumbridge

Dog: Meg

Time: 9.54

Handler: Tim Linfoot

Dog: Bob

Time: 10.18

Handler: Tim Linfoot

Dog: Dash

Time: 11.35

Partridge Pen

Handler: Deb Hassell

Dog: Echo

Time: 22.19

Handler: Jonty Whiteman

Dog: Bella

Time: 23.11

Handler: Tim Linfoot

Dog: Dash

Time: 24.31

Short Fence

Handler: Andrew Fleming

Dog: Rockie

Time: 11.44

Handler: Angela Dobson

Dog: Nora

Time: 11.78

Handler: Shannon Slender

Dog: Nelson

Time: 12.22

Long Retrieve

Handler: M.O’Hara

Dog: Rebus

Time: 16.84

Handler: David Burley

Dog: Brea

Time: 19.07

Handler: Tim Flintoft

Dog: Gin

Time: 20.10

Up ‘n’ Over

Handler: Shannon Slender

Dog: Ivy

Time: 16.06

Handler: Angela Dobson

Dog: Nora

Time: 16.43

Handler: James Dixon-Joel

Dog: Poppy

Time: 16.46

Novice Retrieve

Handler: Jonty Whiteman

Dog: Bella

Time: 16.37

Handler: Angela Dobson

Dog: Nora

Time: 16.92

Handler: Shannon Slender

Dog: Sam

Time: 26.57

  

Working Test Labradors

1st

2nd

3rd

Handler: Julie Higgins

Dog: Cody

Time: 54.11

Handler: Maxine Berry

Dog: Vespa

Time: 57.13

Handler: Steve Cumbridge

Dog: Meg

Time: 1.02.44

Working Test Spaniels

1st

2nd

3rd

Handler: Kerry-Anne Daley

Dog: Lou Lou

Time: 1.17.94

Handler: Brody Chequer

Dog: Dave

Time: 1.18.50

Handler: Simon Siddons

Dog: Sam

Time: 1.40.74

Working Test Labrador: Julie Higgins – Cody

Working Test Spaniel: Brody Chequer - Dave

Junior Championship Qualifiers

1st

2nd

Handler: Lexi Moore

Dog: Chance

Time: 48.46

Handler: Sophie Hockney

Dog: Annie

Time: 54.11

Download acrobat reader