15 August 2017

CHUDLEYS GUNDOG CHAMPIONSHIP RESULTS | ROUND 5 – THE LOWTHER SHOW

The penultimate qualifying rounds of the Chudleys Gundog Championship took place at the Lowther Show in Penrith, Cumbria on 12th and 13th August.

Handlers of all abilities and an assortment of talented gundogs went head to head in the Chudleys Gundog Championship, all hoping to achieve the fastest time that would take them to the coveted grand final at the Midland Game Fair in September 2017

Scurries consisted of the Pick ‘n’ Mix, Partridge Pen, the Short Fence, Long Retrieve, Up ‘n’ Over and the Novice Retrieve, whilst the Working Test challenged gundogs’ working ability through the re-enactment of shooting day conditions.

Congratulations to Gundog Scurry qualifiers Jayne Clarke with Kizzy, Chris Deardon with Lizzie, Graham Holden with Rosie and Tony Kilby with Chumley. Working Test qualifiers Victoria Stanley with Pip and Chris Holden with Amber.

The Chudleys Junior Gundog Championship saw Tallulah Dyson with Willow and Callum Charters with Reba come first place, qualifying them for the final.

The final qualifying rounds of the Chudleys Gundog Championship will take place on Saturday 16th September at the Midland Game Fair with the grand final taking place on Sunday 17th at the Midland Game Fair.

Results - Saturday 12th August 2017

Scurry

1st

2nd

3rd

Pick ‘n’ Mix

Handler: S.Cumbridge

Dog: Meg

Time: 9.00

Handler: P. Rhodes

Dog: George

Time: 9.88

Handler: T. Linfoot

Dog: Bob

Time: 10.05

Partridge Pen

Handler: K. Welsh

Dog: Will.i.am

Time: 16.94

Handler: J. Higgins

Dog: Cody

Time: 17.03

Handler: D. Swinburn

Dog: sap

Time: 17.12

Short Fence

Handler: S. Mason

Dog: Cherry

Time: 12.05

Handler: C. Holden

Dog: Lace

Time: 12.38

Handler: C. Dearden

Dog: Lizzie

Time: 12.42

Long Retrieve

Handler: L. Wallis

Dog: Oka

Time: 11.81

Handler: M. O’tree

Dog: Rebus

Time: 11.84

Handler: J.Welsh

Dog: Miss Purd

Time: 12.28

Up ‘n’ Over

Handler: K .Robertson

Dog: Lilly

Time: 13.72

Handler: A. Fleming

Dog: Rocky

Time: 14.47

Handler: H. Carew

Dog: Poppy

Time: 14.81

Novice Retrieve

Handler: J.Corbsy

Dog: Pip

Time: 22.30

Handler: T. Manock

Dog: Snoop

Time: 26.37

Handler: J. Davis

Dog: Penelope

Time: 26.47

Scurry Qualifiers

Top Labrador: Jane Clark – Kizzy

 Top Spaniel: Chris Deardon – Lizzie

Working Test Labradors

1st

2nd

3rd

Handler: V. Stanley

Dog: Pip

Time: 1.03.08

Handler: D. Ross

Dog: Jack

Time: 1.18.65

Handler: B. Bowes

Dog: Zoe

Time: 1.23.82

Working Test Spaniels

1st

2nd

3rd

Handler: L. Barlow

Dog: Tilly

Time: 1.23.67

Handler: P. Rhodes

Dog: George

Time: 1.24.88

Handler: K. Daley

Dog: Lulu

Time: 1.30.82

Working Test Qualifiers

Top Labrador: V. Stanley – Pip

Top Spaniel: N/A

Junior Championship Qualifiers

1st

2nd

Handler: T. Dyson

Dog: Willow

Time: 58.22

Handler: J.Gray

Dog: Ro

Time: 84.18

Results - Sunday 13th August 2017

Scurry

1st

2nd

3rd

Pick ‘n’ Mix

Handler: S.Townsend

Dog: Dee

Time: 9.01

Handler: S.Cumbridge

Dog: Meg

Time: 9.21

Handler: T. Kilby

Dog: Chumley

Time: 9.43

Partridge Pen

Handler: T. Kilby

Dog: Chumley

Time: 16.13

Handler: J.D. Joel

Dog: Tia

Time: 17.28

Handler: R. Rhodes

Dog: George

Time: 17.41

Short Fence

Handler: L. Blizzard

Dog: Ernie

Time: 9.81

Handler: J. Clarke

Dog: Kizzy

Time: 10.18

Handler: J.D. Joel

Dog: Tia

Time: 10.32

Long Retrieve

Handler: T. Kilby

Dog: Chumley

Time: 11.00

Handler: G. Holden

Dog: Rosie

Time: 11.44

Handler: C. Hobbs

Dog: Archie

Time: 11.71

Up ‘n’ Over

Handler: J. Robertson

Dog: Lilly

Time: 13.88

Handler: P. White

Dog: Maggie

Time: 14.34

Handler: Z. Perkins

Dog: Billy

Time: 14.49

Novice Retrieve

Handler: D. Cooper

Dog: Geri

Time: 17.57

Handler: C. Thornton

Dog: George

Time: 18.49

Handler: P. Dyson

Dog: Willow

Time: 19.29

Scurry Qualifiers

Top Labrador: Graham Holden – Rosie

Top Spaniel: Tony Kilby - Chumley

Working Test Labradors

1st

2nd

3rd

Handler: C. Holden

Dog: Amber

Time: 1.11.03

Handler: D. Ross

Dog: Jack

Time: 1.13.66

Handler: R. Millroy

Dog: Bolt

Time: 1.19.85

Working Test Spaniels

1st

2nd

3rd

Handler: J. Robertson

Dog: Ruby

Time: 1.38.03

Handler: D. Ross

Dog: Kai

Time: 2.00.75

Handler: P. Rhodes

Dog: George

Time: 2.10.38

Working Test Qualifiers

Top Labrador: Chris Holden – Amber

Top Spaniel: N/A

Junior Championship Qualifiers

1st

2nd

Handler: C. Charters

Dog: Reba

Time: 44.28

Handler: A. Joynson

Dog: Merlin

Time: 55.44

Download acrobat reader